2012 Hoosier Auditions – District Results

Indiana Music Teachers Association recognizes the winners of the 2012 District Hoosier Auditions held in Valpariso, Goshen, Indianapolis, Anderson, Terre Haute, Madison, Evansville, Fort Wayne, and Lafayette.  The auditions are administered throughout the state by  volunteer auditions chairs Joseph Bognar, Lisa Showalter, Anna Briscoe, Reginald Rogers, Beverly Simms, Sarah Gierzynski, Sue McClary, Joyanne Outland, and Melanie Manges. The final round of competition will be held at Butler University, Saturday May 19. Postmark Deadline for registration and entry fees is Tuesday, May 1. Please consult the IMTA Directory or online at www.indmta.org for application, entry fees, and repertoire requirements. Any questions can be directed to the Hoosier Auditions coordinator, D.J. Smith djsmith1@butler.edu.

District A (Valpariso)

Early Elementary Piano
Winner: Sophia Webdell, student of Valerie Webdell
Alternate: Veronica Lin, student of Carey Scheck
Honorable Mention: Mia Webdell, student of Valerie Webdell

Elementary Piano
Winner: Anastasia Tsagris, student of Valerie Webdell
Alternate: Rachel Gerrick, student of Carey Scheck
Honorable Mentions: Sydney Grenier, Jack Schwartz, students of Valerie Webdell

Middle Piano
Winner: Nathan Lin, student of Carey Scheck
Alternate: Matthew Chappell, student of Valerie Webdell

Junior Piano
Winner: Alyssa Gerrick, student of Carey Scheck
Alternate: Lydia Zheng, student of Kimiko Nakamura

Senior Piano
Winner: Sudhin Krishnan, student of Rosemarie Schubert

District B (Goshen)

Early Elementary Piano
Winner: Peter Yang, student of Kathleen Keasey
Alternate: Daboh Ahn, student of Kathleen Keasey
Honorable Mention: Geoffrey Ladue, student of Linda Witchie

Elementary Piano
Winner: Andrew Ganahl, student of Hyeja Chong Ganahl
Alternate: Charlotte Chang, student of Dr. Priscilla Filos
Honorable Mention: Camryn Temple, student of Reyna Van Overberghe

Middle Piano
Winner: Peter Rutkowski, student of Dr. Patricia Jones
Alternate: Michelle Tapp, student of Dr. Patricia Jones
Honorable Mention: Jessica Li, student of Lyudmila Azizova

Junior Piano
Winner: Stephanie Tapp, student of Dr. Patricia Jones
Alternate: Katherine Cooper, student of Carolyn Hertzler

Senior Piano
Winner: Yifei Hu, student of Dr. Patricia Jones
Alternate: Eric Lee, student of Dr. Priscilla Filos
Honorable Mention: Quinlan McWilliams, student of Lyudmila Azizova

 District C (Indianapolis)

Pre-Early Elementary Piano
Winner: Reegan Tan, student of Dr. Karen Taylor
Alternate: Angela Gao, student of Ada Shebanova
Honorable Mention: Allen Jian, student of Ada Shebanova, Chenyao Liu, student of Irina Gorin, Emma Levesque, student of Alicia McQuay

Early Elementary Piano
Winner: Gracie Tubbs, student of Irina Gorin
Alternate: Iris Yan, student of Ada Shebanova
Honorable Mention: Marie Niles, student of Irina Gorinn, Emily Shu, student of Ada Shebanova, Michael Zhang, student of Ada Shebanova, Essie Cheng, student of Dr. Karen Taylor

Elementary Piano
Winner: Rebecca Qin, student of Ada Shebanova
Alternate: Adelle Murphy, student of Irina Gorin
Honorable Mentions: Lia Sokol, student of Dr. Karen Taylor, Jennifer Kang, student of Dr. Karen Taylor, Franklin Hou, student of Ada Shebanova, Madison Weiss, student of Irina Gorin, Christina Yang, student of Irina Gorin, Chendi Liu, student of Irina Gorin

Middle Piano
Winner: Aaron Shi, student of Ada Shebanova
Alternate: Matthew Zelenin, student of Dr. Karen Taylor
Honorable Mention: Anuj Patel, student of Irina Gorin, Rowan Squire-Willey, student of Irina Gorin, Phil Shou, student of Dr. Karen Taylor

Junior Piano
Winner: Benjamin Huang, student of Sylvia & Beverly Scott
Alternate: Oliver Shou, student of Dr. Karen Taylor
Honorable Mention: Marc Levesque, student of Edward Auer, Jiayi Wu, student of Irina Gorin, Ari Brown, student of Irina Gorin, Edward Shou, student of Dr. Karen Taylor

Senior Piano
Winner: Arthur Shou, student of Dr. Karen Taylor
Alternate: Louisa Steup, student of Luke Norell
Honorable Mention: Vineeta Rao, student of Irina Gorin, Allison Vickery, student of Sylvia & Beverly Scott

Collegiate Piano
Winner: Matthew Bridgham, student of Dr. Richard Ratliff
Alternate: Kevin Ellenberger, student of Dr. Richard Ratliff
Honorable Mention: David Hoover, student of Dr. Richard Ratliff, Karen Evans, student of Dr. Richard Ratliff

District D (Anderson)
Elementary Piano
Winner: Chloe Cox, student of Liz Seidel

Junior Piano
Winner: Athena Nagel, student of Liz Seidel

Senior Piano
Winner: Ji Won Park, student of Robert Palmer

Collegiate Piano
Winner: Yimo Zhang, student of James Helton
Alternate: Andrew Jones, student of Phoenix Park-Kim
Honorable Mention: Hannah Boggs, student of Randall Frieling, Benjamin Crook, student of James Helton, Autumn Dalton, student of Leon Harshenin, David Naffie, student of Randall Frieling

 

District E (Terre Haute)

Early Elementary Piano
Winner: Caroline Christ, student of Margaret Roby
Alternate: Peter Yacoub, student of Irina Albig

Early Elementary Strings
Winner: William Mayhew, student of Gary Brown

Elementary Piano
Winner: Maddie DeBaun, student of Lai Ping Jean Ho
Alternate: Roxanna Albig, student of Beverley Simms & Dilya Meehan

Elementary Strings
Winner: Leona Gibson, student of Paul Roby
Alternate: Camille Mendoza, student of Paul Roby
Honorable Mention: Francis Mendoza, student of Paul Roby

Middle Piano
Winner: Mary Katherine Bedwell, student of Lai Ping Jean Ho
Alternate: Lydia Brubaker, student of Douglas Sperry
Honorable Mention: Emily LaGrange, student of Margaret Roby

Middle Strings
Winner: Charity Kirkman, student of Paul Roby
Alternate: Nathan Hernandez, student of Paul Roby

Junior Piano
Winner: Peter Davis, student of Margaret Roby
Alternate: Evan Keiser, student of Margaret Roby

Junior Strings
Winner: Peter Davis, student of Paul Roby
Alternate: Andrei Ghejan, student of Paul Roby
Honorable Mention: Leif Murray, student of Paul Roby, Harry Chamber, student of Paul Roby

Senior Piano
Winner: Andrew Keiser, student of William Hughes
Alternate: Emma Sperry, student of William Hughes

Senior Strings
Winner: Emily Forthun, student of Michael Strauss

Collegiate Piano
Winner: Nik Pine, student of Beverley Simms
District F (Madison)

Early Elementary Piano
Winner: Saylor Lancaster, student of Laura Lancaster
Alternate: Benjamin Genter, student of Laura Lancaster
Honorable Mention: Andrea Robinson, student of Laura Lancaster, Noah Robinson, student of Laura Lancaster

Elementary Piano
Winner: Andrew Haase, student of Nancy Crump
Alternate: Katie Wilkins, student of Laura Lancaster

Middle Piano
Winner: Hannah Walker, student of Nancy Crump
Alternate: Samuel Genter, student of Nancy Crump

Junior Piano
Winner: Saki Tanikawa, student of Nancy Crump
Alternate: Steven Herr, student of Dr. Sarah Gierzynski

Senior Piano
Winner: Miki Tanikawa, student of Nancy Crump
Alternate: Haley Long, student of Nancy Crump
District G (Evansville)

Pre-Early Elementary Piano
Winner: Michelle Zhang, student of Cynthia Grassman

Early Elementary Piano
Winner: Kile Montgomery, student of Grace Hemaida
Alternate: Laura Gillian, student of Grace Hemaida
Honorable Mention: Jian Zhang, student of Cynthia Grassman, Irene Cui, student of Cynthia Grassman

Elementary Piano
Winner: Tyrone Thomas, student of Sue McClary
Alternate: Emma Kell, student of Sue McClary
Honorable Mention: Sydney McClary, student of Sue McClary, Clara Kim, student of Garnet Unger

Middle Piano
Winner: Zach McClary, student of Sue McClary

Senior Piano
Winner: Shaan Erickson, student of Sue McClary
Honorable Mention: Juan del Valle, student of Cynthia Grassman

 

District H (Fort Wayne)

Early Elementary Piano
Winner: Hanna Inou, student of Noemi Paraiso
Alternate: Catherine Ji, student of Christine Freeman
Honorable Mention: James Huang, student of Carol Hahn

Elementary Strings
Winner: Madhuri Vamadevan, student of Anny Chiu

Elementary Piano
Winner: Mishael Paraiso, student of Noemi Paraiso
Alternate: Katie Beier, student of Marylee Morton
Honorable Mention: Christopher Wang, student of Anny Chiu

Middle Piano
Winner: Jason Almendralo, student of Noemi Paraiso
Alternate: Peter Dun, student of Anny Chiu
Honorable Mention: Anthony Phan, student of Judy Peterson, Jelena Nguyen, student of Anny Chiu

Junior Piano
Winner: Caroline Freeman, student of Joyanne Outland
Alternate: Phillip Phan, student of Judy Peterson

Senior Piano
Winner: Devika Reddy, student of Anny Chiu
Alternate: Jacob Hostler, student of Judy Peterson

Collegiate Piano
Winner: Jason Simon, student of Hamilton Tescarollo
Alternate: Amy Schwarz, student of Hamilton Tescarollo
Honorable Mention: Cassandra Haines, student of Hamilton Tescarollo
District J (Lafayette)

Early Elementary Strings
Winner: David Du, student of Sara Wollan
Alternate: Heather Luo, student of C. Regan Eckstein
Honorable Mention: Lincoln He, student of C. Regan Eckstein

Early Elementary Piano
Winner: Christie Bao, student of Aleksey Madan
Alternate: Song Kim, student of Aleksey Madan
Honorable Mention: Rena Li, student of Nadya Dubikovsky, Lily Shen, student of Aleksey Madan

Elementary Strings
Winner: Christina Shi, student of C. Regan Eckstein
Alternate: Kristin Clark, student of Karen Isaacs

Elementary Piano
Winner: Christina Shi, student of Nadya Dubikovsky
Alternate: Rachel Zhang, student of Mary Heller
Honorable Mention: Lukas Adams, student of Melanie Manges

Middle Strings
Winner: Hannah Han, student of C. Regan Eckstein
Alternate: Isabelle Li, student of C. Regan Eckstein
Honorable Mention: Allie Jin, student of Karen Isaacs, Lucy Brower, student of C. Regan Eckstein

Middle Piano
Winner: Isabelle Li, student of Mary Heller
Alternate: Susanna Harmon, student of Nadya Dubkikovsky
Honorable Mention: Yi Fei Heng, student of Mary Heller

Junior Strings
Winner: Wesley Mui, student of C. Regan Eckstein
Alternate: Frances Zuzolo, student of Karen Isaacs

Junior Piano
Winner: Natasha Slipchento, student of Nadya Dubikovsky
Alternate: Yi Yan Heng, student of Mary Heller
Honorable Mention: Wesley Mui, student of Aleksey Madan

Senior Strings
Winner: Eleanor Brower, student of C. Regan Eckstein
Alternate: Maria Macleod, student of C. Regan Eckstein
Honorable Mention: Guari Shastri, student of C. Regan Eckstein

Senior Piano
Winner: Christopher Park, student of Nadya Dubikovsky
Alternate: Dominik Mockus, student of Mary Heller

 

Posted in Hoosier Auditions.