2015 Hoosier Auditions – District Results

Indiana Music Teachers Association recognizes the winners of the 2015 District Hoosier Auditions held in Valpariso, Goshen, Indianapolis, Anderson, Terre Haute, Madison, Evansville, Fort Wayne, and Lafayette. The auditions are administered throughout the state by volunteer auditions chairs Carey Scheck, Beverly Lapp, Anna Briscoe, Reginald Rogers, Beverly Simms, Hugh Partridge, Grace Hemaida, Joyanne Outland, and Melanie Manges. Be sure to either check the IMTA website www.indmta.org or consult the IMTA directory for Hoosier Auditions 2016 information.

District A (Valpariso)
Carey Scheck, District Chair

Early Elementary Strings
Winner: Brady Sampson, violin, student of Lora Allen

Elementary Strings
Winner: Madi Perez, violin, student of Lora Allen

Elementary Piano
Winner: Victor Sirugo, student of Carey Scheck
Alternate: Jenna Smith, student of Lora Allen
Honorable Mention: Will Sampson, student of Lora Allen

Middle Piano
Winner: Veronica Lin, student of Anthony Beer

Junior Piano
Winner: Nathan Lin, student of Anthony Beer
Alternate: Sofia Sirugo, student of Carey Scheck

Collegiate Piano
Winner: Megan Gauler, student of Nicole Lee

District B (Goshen)
Beverly Lapp, District Chair

Early Elementary Piano
Winner: Felix Zhang, student of Melissa Yuan
Alternate: Michelle Yuan, student of Linda Belleville
Honorable Mention: Michael Tapp, student of Linda Witchie; Jayden Wang, student of Linda Belleville

Elementary Piano
Winner: Rachel Yuan, student of Linda Belleville
Alternate: Erin Yun, student of Geena Kim
Honorable Mention: Gabby Vincent, student of Candy Henkler; Amy Kuznetsov, student of Luke Norell

Middle Piano
Winner: Peter Yang, student of Patricia Collins-Jones
Alternate: Mia Wellington, student of Mary Rose Norell

Junior Piano
Winner: Michelle Tapp, student of Patricia Collins-Jones
Alternate: Cecilia Horner, student of Kathleen Keasey

Senior Piano
Winner: Giselle Goad, student of Lyudmila Azizova
Alternate: Yejin Kim, student of Mary Rose Norell

District C (Indianapolis)
Catherine Kling, District Chair

Early Elementary Piano
Winner: Angela Gao, student of Ada Shebanova
Alternate: Brooke Liao, student of Dr. Karen Taylor
Honorable Mention: Bryan Zhang, Allen Jian, students of Ada Shebanova; Angela Peng, student of
Natalia Rachford; Gabriel Vasquez Jaffe, student of Svetlana Soleimani; Chanyao
Liu, Kellen Gong, students of Iriana Gorin

Early Elementary Piano Duet
Winner: Julia Peng & Angela Peng; students of Natalia Rachford

Elementary Piano
Winner: Samuel Wang, student of Natalia Rachford
Alternate: Ian Tubbs, student of Irina Gorin
Honorable Mentions: Iris Yan, student of Ada Shebanova; Karolena Zhou, student of Irina Gorin

Middle Piano
Winner: Lia Sokol, student of Dr. Karen Taylor
Alternate: Jennifer Kang, student of Dr. Karen Taylor
Honorable Mention: Chendi Liu, Gracie Tubbs, Christina Yang, students of Irina Gorin

Middle Piano Duet
Winner: Gracie Tubbs & Madison Weiss, students of Irina Gorin
Alternate: Sarah Myung & Lynn Xiong, students of Irina Gorin

Junior Piano
Winner: Phillip Shou, student of Dr. Karen Taylor
Alternate: Donald Crouch, student of DJ Smith
Honorable Mention: Amy Gong, student of Maureen Carkeek

Senior Piano
Winner: Brock Bishop, student of Beverly & Sylvia Scott/Dr. Karen Taylor
Alternate: Mark Mozina, student of Nien-Hwa Chen
Honorable Mention: Rowan Squire Willey, student of Irina Gorin; Edward Shou, student of Dr. Karen
Taylor

Collegiate Piano
Winner: Brandon Vos, student of Dr. Richard Ratliff
Alternate: Allison Vickery, student of Dr. Minju Choi
Honorable Mention: Carol Weirich, Abigail Huston, students of Dr. Kate Boyd

District D (Anderson)
Reginald Rodgers, District Chair

Junior Piano
Winner: Stanley Zheng, student of Liz Seidel

Senior Piano
Winner: Minna Zheng, student of Liz Seidel
Alternate: Kamryn Camp, student of Reginald Rodgers

Middle Strings
Winner: Maya Kilburn, student of Mimi Zweig

Collegiate Piano
Winner: Connor Hall, student of Randall Frieling
Alternate: Stephanie See, student of Phoenix Park-Kim
Honorable Mention: Seth Skiles, student of Reginald Rodgers

District E (Terre Haute)
Beverley Simms, District Chair

Early Elementary Piano
Winner: Jenny Li, student of Lai Ping Jean Ho
Alternate: Christine Liu, student of Lai Ping Jean Ho

Elementary Piano
Winner: Yucheng Wang, student of Dr. Janet Palmberg Piechocinski
Alternate: Laura Rong, student of Dilya Meehan
Honorable Mention: Charissa Chow, student of Rita Lo

Middle Piano
Winner: William Mayhew, student of Margaret Roby
Alternate: Emma Beachy, student of Dr. Janet Palmberg Piechocinski
Honorable Mention: Pricilla Liu, Chloe Koutsoumpas, students of Lai Ping Jean Ho

Junior Piano
Winner: Benjamin Purnell, student of Margaret Roby
Alternate: Maddie DeBaun, student of Lai Ping Jean Ho
Honorable Mention: Anthony Weng, student of Lai Ping Jean Ho

Junior Piano Duet
Winner: Maddie DeBaun & Chloe Koutsoumpas, students of Lai Ping Jean Ho

Senior Piano
Winner: Lydia May, student of Lai Ping Jean Ho
Alternate: Evan Keiser, student of Margaret Roby
Honorable Mention: Morgan Breitweiser, student of Dilya Meehan

Senior Piano Duet
Winner: Lydia May & Anthea Weng, students of Lai Ping Jean Ho

Collegiate Piano
Winner: Nathan Canfield, student of Dr. Beverley Simms

District F (Madison)
Hugh Partridge, District Chair
Acting on behalf of Sarah Gierzynski

Early Elementary Piano
Winner: Grace Huang, student of Nancy Crump
Alternate: Sarah Adams, student of Starla Raley
Honorable Mention: Reilly Kuppler, student of Starla Raley

Elementary Piano
Winner: Benjamin Genter, student of Nancy Crump
Alternate: Beth Ann Fairchild, student of Starla Raley
Honorable Mention: Mitchell Adams, student of Starla Raley

Middle Piano
Winner: Zachary Bingham, student of Sarah Gierzynski
Alternate: Rebecca Walker, student of Nancy Crump
Honorable Mention: Jacob Hart, student of Claudia Bossard

Senior Piano
Winner: Samuel Genter, student of Nancy Crump
Alternate: Hayden Myers, student of Nancy Crump
Honorable Mention: Hannah Walker, student of Nancy Crump

Collegiate Piano
Winner: Andrew Walker, student of Nancy Crump

District G (Evansville)
Grace Hemaida, District Chair

Early Elementary Piano
Winner: Alice Shimodaira, student of Grace Hemaida

Elementary Piano
Winner: Cade Neely, student of Grace Hemaida

Middle Piano
Winner: Ryan Chen, student of Grace Hemaida
Alternate: Tyrone Thomas, student of Sue McClary

Junior Piano
Winner: August Katz, student of Grace Hemaida

District H (Fort Wayne)
Joyanne Outland, District Chair

Early Elementary Piano
Winner: AnnahMarie Benhlink, student of Carol Hahn
Alternate: Jeevika Setzer, student of Noemi Paraiso
Honorable Mention: Kenny Wang, student of Carol Hahn

Elementary Piano
Winner: Catherine Ji, student of Christine Freeman
Alternate: Katherine Grable, student of Anny Chiu
Honorable Mention: Carlynda Nguyen, student of Noemi Paraiso

Middle Piano
Winner: Mishael Paraiso, student of Noemi Paraiso
Alternate: Kevin Wang, student of Dr. Hamilton Tescarollo

Junior Piano
Winner: Josiah Lund, student of Christine Freeman
Alternate: Anthony Phan, student of Judy Peterson
Honorable Mention: Jennifer Horne, student of Alicia Pyle

Senior Piano
Winner: Rebekah Rexroth, student of Dawn Hopkins
Alternate: Phillip Phan, student of Judy Peterson

Collegiate Piano
Winner: Andrew Nesler, student of Dr. Hamilton Tescarollo

Senior Piano Duet
Winner: Rebekah Rexroth & Lisbeth Nelson, students of Dawn Hopkins
Alternate: Phillip Phan, student of Judy Peterson

District J (Lafayette)
Melanie Manges, District Chair

Early Elementary Strings
Winner: Elias Lill, student of Regan Eckstein
Alternate: Hannah Chen, student of Karen Isaacs

Early Elementary Piano
Winner: Ariel Lyanda-Geller, student of Nadya Dubikovsky
Alternate: Eugene Zhang, student of Nadya Dubikovsky
Honorable Mention: Jack Ma, student of Hannah Lee; Taiga Nishida, student of Aleksey Madan

Early Elementary Piano Duet
Winner: Hannah Chen & Ryan Li, students of Nadya Dubikovsky

Elementary Strings
Winner: Yian Koh, student of Yon Joo Lee
Alternate: Julia Kostraba, student of Sara Wollan
Honorable Mention: Michael Chen, student of Karen Isaacs

Elementary Piano
Winner: Lily Shen, student of Aleksey Madan
Alternate: Madeline Estep, student of Nadya Dubikovsky
Honorable Mention: Richard Zhang, Julia kostraba, students of Nadya Dubikovsky

Elementary Piano Duet
Winner: Richard Zhang & Eugene Zhang, students of Nadya Dubikovsky
Alternate: Madeline Estep & Joshua Kim, students of Nadya Dubikovsky
Honorable Mention: Eric Ji & Jerry Gu, students of Aleksey Madan

Middle Strings
Winner: Christina Shi, student of Regan Eckstein
Alternate: Jonas Lill, student of Regan Eckstein
Honorable Mention: Alex Lee, student of Yon Joo Lee

Middle Piano
Winner: Christina Shi, student of Nadya Dubikovsky
Alternate: Song Kim, student of Aleksey Madan
Honorable Mention: Samuel Hyde, student of Nadya Dubikovsky; Caleb Weber, student of Rose
Hallberg

Middle Piano Duet
Winner: Christie Bao & Anna Wang, students of Aleksey Madan
Alternate: Yuto Nishida & Andy Bertodano, students of Aleksey Madan
Honorable Mention: Kerem Keskin & Emre Keskin, students of Aleksey Madan; Grace Estep & Samuel
Hyde, students of Nadya Dubikovsky

Junior Strings
Winner: Seungmoon Lee, student of Yon Joo Lee
Alternate: Ana Sa Barreto, student of Yon Joo Lee
Honorable Mention: Kristin Clark, student of Regan Eckstein

Junior Piano
Winner: Lily Kostraba, student of Nadya Dubikovsky
Alternate: Alison Carlisle, student of Mary Heller
Honorable Mention: Gretshen Gray, student of Shellie Johnson

Junior Piano Duet
Winner: Aaron Peng & Nathan Hu, students of Aleksey Madan
Alternate: Lily Kostraba & Julia Kostraba, students of Nadya Dubikovsky

Senior Strings
Winner: Isabelle Li, student of Regan Eckstein

Senior Piano
Winner: Tatianna Peterson, student of Mary Heller
Alternate: Susanna Harmon, student of Nadya Dubikovsky

Senior Piano Duet
Winner: Christina Shi & Susanna Harmon, students of Nadya Dubikovsky
Alternate: Claudia Li & Katie Mao, students of Aleksey Madan

Collegiate Piano
Winner: Abigail Jacobson, student of Aleksey Madan

Posted in Hoosier Auditions.