2018 Indiana State MTNA Competition, Results Announcement

MTNA Competitions Results

James Helton, MTNA Competitions Chairperson
Congratulations to Winners of the 2018 State MTNA Competitions!

ELEMENTARY COMPOSITION
Representative: Madelyn Tanner, student of Amy Chaplin

JUNIOR PIANO
Representative: Alex Lu, student of Richard Ratliff

SENIOR COMPOSITION
Winner: Aidan Feeney, student of Jennifer Feeney
Hon. Mention: Abigail Mohs, student of Donald Campfield

SENIOR PIANO
Representative: Sage Hamm, student of Robert Palmer

SENIOR WOODWIND
Winner: Brandon Trent, student of Otis Murphy, Indiana University
Alternate: Marley Proffitt, student of Otis Murphy, Indiana University
Hon. Mention: Haruka Taguchi, student of Kevin Cottrill

YOUNG ARTIST COMPOSITION
Representative: Katherine Bodor, student of Don Freund Indiana University

YOUNG ARTIST PIANO
Winner: Domonic Muzzi, student of Roberto, Plano Indiana University
Alternate: Kaden Larson, student of Norman Krieger, Indiana University
Hon. Mention: Tatsuya Katsuhara, student of May Phang, DePauw University
Hon. Mention: Minhyuk Kim, student of Matthew Hill, Goshen College

YOUNG ARTIST STRINGS
Winner: Elina Pentcheva, student of Mauricio Fuks, Indiana University
Alternate: Chiara Sannicandro, student of Mauricio Fuks, Indiana University
Hon. Mention: Nate Bomans, student of Mauricio Fuks, Indiana University
Hon. Mention: Emily Leung, student of Mauricio Fuks, Indiana University

YOUNG ARTIST WOODWIND
Winner: Paul Cotton, student of Otis Murphy, Indiana University
Alternate: Wesley Taylor, student of Otis Murphy, Indiana University
Hon. Mention: Kesley Pharis, student of Linda Strommen, Indiana University
Hon. Mention: Ting Hua Liang, student of Otis Murphy, Indiana University

CHAMBER MUSIC
Winner: Kanaderu Quartet, students of Otis Murphy, Indiana University
Ensemble Members: David Bayard, Kacie Brown, Jake Simons, Josh Tzuo

Alternate: Empyrean Quartet, students of Otis Murphy, Indiana University
Ensemble Members: Derek Granger, Catelyn Hawkins, Wesley Taylor, Paul Cotton

Hon. Mention: Java, students of Otis Murphy, Indiana University
Ensemble Members: Wesley Taylor, Brandon Trent, Benton Westbrook, Marley Proffitt

Many thanks to our judges

Composition: Dr. Amelia Kaplan, Ball State University
Junior Piano: Dr. Ray Kilburn
Young Artist Piano: Dr. Donna Lee, Kent State University
Young Artist Piano: Dr. Lori Rhoden, Ball State University
Young Artist Piano: Dr. Michael Seregow, Ball State University, formerly Washington State University
Young Artist Strings: Dr. Yu-Fang Chen, Ball State University
Senior Woodwinds: Dr. Nathan Bogert, Ball State University
Young Artist Woodwinds: Dr. Daniel Gilbert, University of Michigan

And many thanks to the following indispensable people:

Leon Harshenin, Junior Coordinator
Hamilton Tescarollo, Senior Coordinator
Ray Kilburn, Site Coordinator
Ball State MTNA Student Chapter, Ruth Oh, president

Click here to download a list of winners

Posted in MTNA, MTNA Composition Competition, MTNA Performance Competitions, Uncategorized and tagged , .